Kas tõesti kukekannus?
Kui kand hakkab valutama nii, et käia enam ei saa. Mis võiks selle valu põhjus olla? Kas tõesti kukekannus?
Kannavalu põhjustab tavaliselt kas kanda pehmendava rasvpadjandi vähenemine või nihkumine või siis kukekannus.
Kukekannuse korral on tugev valu kanna keskosas. Valu on kõige hullem hommikuti tõustes, kui käima hakkate. Üks kukekannuse tunnus on veel järgmine: kui hüppeliigesest jalga kõverdada ja varbaid sirutada, siis tekib valu kanna keskel või natuke eespool. Kui sul on selline valu, võib see olla kukekannus.
-
Kannapadjad SIDAS GEL BONE SPUR PADS
€15.00 Vali This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Kukekannuse valu ei kao üleöö, ka raviga mitte. Alguses tuleb anda jalale puhkust ja võib kasutada külmravi: kodustes tingimustes hõõruda valupiirkonda jäätükiga. Piirkond tuleb immobiliseerida ehk seada liikumatuks.
Kannaortoos on hea, aga füsioterapeudi külastust soovitan siiski, sest ortoos üksi ei pruugi vaevusi vähendada. Vajalik võib olla teipimine, mida füsioterapeut teeb ja Teilegi õpetab. Paljudel juhtudel aitab ultraheli, mida samuti tehakse füsioteraapias. Ka ravivõimlemine on kohane.
Kannaosa rasvpadjandi vähenemist või nihkumist saad hinnata, kui vaatad kanda tagantpoolt ilma koormuseta ehk tõstes jala üles. Kand peab olema ümar. Kui kanda ümbritsev rasvpadjand on seest- või väljastpoolt vähenenud või on surutud nelinurkseks, on tegu rasvpadjandi nihkumisega. Valu on sel juhul ühesugune nii käies kui ka seistes. Aeg-ajalt tekivad tugevad valuhood, mis püsivad paar päeva ja mööduvad iseenesest. Esmaabiks on külmravi, sama nagu eespool kirjeldatud. Valu võivad leevendada ka füsioterapeutilised protseduurid.
- tuleb pöörata tähelepanu jalatsitele.
- tuleb jälgida, et jalats ei oleks kannaosast liiga kitsas.
- tald peab olema piisavalt paks, et käimise ajal tekkinud lööke summutada.
- kanda tuleks pehmet sisetalda, eriti kannaosas.